Owoc

przez | 23 października, 2017

Efektem zapylenia kwiatu jest owoc. Odsetek zawiązywanych owoców w kwiatostanie jest bardzo różny. Oczywiście najwięcej owoców w stosunku do liczby kwiatów powstaje u storczyków autogamicznych, ponieważ wszystkie lub niemal wszystkie kwiaty zostają zapylone. U wielu gatunków owadopylnych zaledwie pojedyncze kwiaty w kwiatostanie zawiązują owoce. Na przykład, amerykański rodzaj Oncidiuin, często o kwiatostanach liczących po kilkadziesiąt kwiatów, wytwarzać może tylko kilka owoców. Jaki jest więc sens produkowania tak potężnych kwiatostanów? Otóż kwiatostan składający się z mnóstwa drobnych kwiatów ma na drzewach w lasach tropikalnych większe szanse zwrócenia na siebie uwagi owadów niż pojedynczy, nawet duży, kwiat. A zapylenie kilku zaledwie kwiatów stwarza szansę zachowania ciągłości gatunku. U innych storczyków tego rodzaju poza normalnie rozwiniętymi kwiatami ze strukturami płciowymi, znajdują się kwiaty ich pozbawione, funkcjonujące wyłącznie jako powabnie!

Przekroje poprzeczne przez zalążnie (a-c) oraz owoce i ich przekroje poprzeczne (d-f)
a, d – liliowate (Liliaceae), b, e – prymitywne storczyki o 3-komorowej zalążni na przykładzie wanilii (Vanilla sp.), c, /- storczyki o 1-komorowej zalążni.

Jak zbudowane są owoce storczyków? Botanicy określają je mianem torebek. Są one zwykle wydłużone i składają się z 6 klap – 3 szerokich i 3 wąskich, ustawionych naprzemiennie. Na szerokich klapach powstają nasiona. Tylko u kilku rodzajów nasiona rozwijają się nie na ścianach klap, lecz w centrum zalążni. Owoce wysychając pękają na 6 części, które u nasady i najczęściej u szczytu pozostają połączone. Nawet niewielkie ruchy powietrza między nimi, a także ruchy całych owoców powodują wywiewanie nasion.

U niewielkiej grupy storczyków owoce zbudowane są odmiennie. Nie są to suche torebki, lecz mięsiste, wydłużone jagody. Z nich nasiona nie wysypują się, ani nie są wydmuchiwane przez wiatr. Wilgptna pulpa otaczająca nasiona zwabia owady, które zjadając ją zabierają równocześnie nasiona. Przykładem takich owoców jest znana wszystkim wanilia.

Wielkość owoców jest bardzo różna i mieści się w przedziale od 1 mm do 25 cm.

Owoce zawierać mogą znaczną liczbę nasion — od kilkudziesięciu u drobnych storczyków aż do 5 milionów u gatunków o dużych kwiatach!

W torebkach większości naszych storczyków znajduje się zwykle po kilka tysięcy nasion.

Cykl życiowy storczyka zamyka się wytworzeniem nasion.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *