Podkolan zielonawy (Platanthera chlorantha)

Podkolan zielonawy (Platanthera chlorantha)

Bulwy 8-10 cm dł., 1-2 cm średnicy. Pęd 20-50 cm wys., prosty, dosyć mocny, o wyraźnie wystających nerwach, zielony.

Liście zwykle 2, rzadko więcej (nawet 5), podobnej wielkości i kształtu jak u poprzedniego gatunku. Ponad nimi zwykle 3-4 liście lancetowate, przysadkowe, ostre, zielone. Kwiatostan do 25 cm dł., wielokwiatowy, zwykle niezbyt gęsty.

Kwiaty zwykle nieco większe niż u podkolana białego, bardzo podobne.

Przysadka do 25 mm dł., lancetowata, ostra, zielona.

Zalążnia do 20 mm dł., wąska, niemal prosta lub lekko sigmoidalna, skręcona, zielona.

Warżka 11-18 mm dł., 3-4 mm szer., podługowata, tępa, mięsista, zwykle łukowato wygięta lub nawet silnie odchylona, zielonawa do żółtawej u szczytu, bielejąca ku nasadzie. Ostroga do 50 mm dł., do 2 mm średnicy, sigmoidalna lub łukowato wygięta, ostra, w górnej połowie nieco rozszerzona, zielonawa, ku nasadzie biała.

Górny zewnętrzny płatek 5-10 mm dł., 5-9 mm szer., jajowaty do niemal owalnego, tępy, biały do zielonawego.

Boczne zewnętrzne płatki 9-12 mm dł., 4-6 mm szer., szerokolancetowate, asymetryczne, ostre, białe.

Boczne wewnętrzne płatki 5-10 mm dł., około 1-2 mm szer., równo-wąskie do wąskolancetowatych, silnie łukowato wygięte, stępione lub ostre, białe do zielonawych. Prętosłup do 4 mm dł., worki pręcika o silnie odległych nasadach, pyłkowiny żółte.

Owoc około 2 cm dł.

Podkolan zielonawy rośnie głównie w Europie Zachodniej i Południowej, z Polski podawany był z różnych części kraju. Jest nieco częstszy na południu, zwłaszcza w niższych położeniach górskich. Wydaje się rzadszym gatunkiem od podkolana białego.

Rośnie w lasach liściastych: buczynach, grądach i ciepłych dąbrowach, zaroślach, niekiedy na łąkach, na glebach zwykle nieco wilgotniejszych i żyźniejszych niż poprzedni, zazwyczaj zasobnych w węglan wapnia.

Kwitnie od maja do lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *