Wątlik (Hammarbya)

Wątlik (Hammarbya)

Rośliny bardzo drobne. U nasady pędu mała pseudobulwa oraz niewielkie liście. Kwiatostan zwykle wielokwiatowy. Kwiaty niepozorne, nie skręcone, przez co warżka skierowana jest ku górze. Listki okwiatu półprzezroczyste. Ostrogi brak. Prętosłup drobny, prosty. Pręcik prosty, po wysypaniu pyłkowin odgięty do tyłu. Rostellum niewielkie, palczastotrójkotne. Znamię wgłębione. Prątniczki skrzydełkowate.
Rodzaj obejmuje tylko jeden gatunek – wątlik błotny (Hammarbya paludosa) – rosnący w strefie umiarkowanej półkuli północnej.
Żadnych obserwacji nad zapylaniem wątlików do tej pory nie poczyniono. Być może jest gatunkiem samopylnym, czego nie wyklucza budowa jego struktur generatywnych.

Wątlik błotny (Hammarbya paludosa)

Pseudobulwa 5-10 mm dł., 5-7 mm średnicy, zwykle jajowata.
Pęd 5-20 cm wys., delikatny, prosty, nagi, zielony do żółtozielonego.
Liście 2-3, dł. 8-25 mm, 5-10 mm szer., jajowate do podługowatych, zaokrąglone u szczytu, mięsiste, czasami z przybyszowymi pseudo-bulwkami na krawędzi.
Kwiatostan 3-6 cm dł., wielokwiatowy, raczej luźny.
Kwiaty bardzo małe, nie skręcone, całe zielone lub zielonożółte, z półprzezroczystymi listkami okwiatu, na warżće 2-4 ciemnozielone linie.
Przysadka około 1 mm dł., lancetowata, ostra, błonkowata, blado-zielonawa.
Szypuła około 2 mm dł., prosta, nie skręcona, żółtawa lub zielonawa.
Zalążnia około 1 mm dł., beczułko-wato rozdęta do niemal okrągłej.
Warżka do 2 mm dł., około 1 mm szer., jajowata, ostro zakończona, lekko wklęsła w centrum.
Górny zewnętrzny płatek do 3,5 mm dł., około 1 mm szer., równowąsko-lancetowaty, tępy, płaski.
Boczne zewnętrzne płatki 2-3 mm dł., około 1 mm szer., lancetowate do jajowatolancetowatych, sierpowate lub sigmoidalne, ostre, nieco odgięte do tyłu.
Boczne wewnętrzne płatki około 1 mm dł., około 1 mm szer., jajowate, zwężone i zaostrzone ku szczytowi, silnie odgięte do tyłu.
Owoc wraz z szypułą około 3-4 mm dł.
W Polsce gatunek ten był podawany z różnych części kraju, nieco częstszy jest na północy i północnym wschodzie.
Wątlik jest gatunkiem torfowisk przejściowych, wilgotnych zagłębień śródwydmowych. Czasami rośnie na pływających wyspach budowanych przez torfowce. Występuje na glebach mokrych, zwykle ubogich, o kwaśnym i bardzo kwaśnym odczynie.
Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *